Sopka Pico do Fogo

Autor: Marek Kytka | 5.7.2017 o 16:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  150x

Navštívili ste sopku v Kapverdách Pico do Fogo? Určite sa treba pripraviť na poriadny terén a bez poriadneho sprievodcu sa na cestu nepúšťajte!

 

Naša cesta viedla na sopku Pico do Fogo, ktorá sa nachádza v Kapverdách vo východnom Atlantiku pri pobreží západnej Afriky. Je to zároveň najvyššia hora v Kapverdách.

 

Dôležitou súčasťou nášho výstupu je sprievodca. Bez neho by stúpanie smerom na samý vrch bolo naozaj veľmi náročne. Človek by sa tu jednak dokázal stratiť, keďže nie sú tu žiadne cestičky a jednak by ľahko mohol prísť k úrazu, či nejakému poraneniu, pretože terén je veľmi ostrý vzhľadom na kamene. 

 

Celé stúpanie sa absolvuje už od 6:00 ráno. Povrch je celý posiaty čiernou farbou, keďže v roku 1995 tu bola obrovská erupcia a láva sa hnala na polia, lúky, domy. Naštastie nikto nebol zranený a nikto ani nezomrel, ľudia stihli ujsť. 

 

Stúpanie bolo celkom strmé malo zhruba 30-40°. Terén bol na niektorých miestach naozaj šmykľavý a jedno šmyknutie a privodilo by sa zranenie raz dva. 

 

Zaujalo ma, že kým sme stúpali na vrchol, prešli okolo nás domáce ženy. Bolo to naozaj zvláštne, keď v obrovských košoch niesli rôzne suroviny. Človeka by to až tak nezarazilo, ale tie koše niesli priamo na hlavách. Mali na hlave ešte ako taký turban a natom mali ten kôš. Doslova ma to fascinovalo, keďže ani si ho nepridržiavala rukou a ten kôš bol ozaj obrovský. 

 

Keď sme dosiahli výšku 2829 m. n. m. asi Vám nemusím opisovať aký to bol výhľad. Bolo to niečo neuveriteľne krásne! Mali ste celú krajinu ako na dlani. Dokonca ste boli ešte aj nad oblakmi, človek mal miestami doslova zimomriavky. V kráteri vnútri je sopka ešte stále aktívna. 

 

Preto ak chcete túto sopku navštíviť určite si treba zobrať so sebou skúseného sprievodcu a vyraziť hneď ráno, pretože cesta je ozaj plná nástrah a človek si musí dávať pozor na každý svoj krok.

 

Moja fb stránka o cvičení ===> https://www.facebook.com/Blog-o-%C5%A1porte-cvi%C4%8Den%C3%AD-cestovan%C3%AD-439716173031090/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty z MS 2018 vo futbale.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Odsúdili vás? Staňte sa rovno primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.

EKONOMIKA

Kaufland skúša happy hour, na Slovensku to bežné nie je

Obchodné reťazce bojujú o zákazníkov rôznymi spôsobmi.


Už ste čítali?