Po stopách Mandrila v Gabone

Autor: Marek Kytka | 5.7.2017 o 15:18 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  92x

Navštívenie krásnej prírody a krajiny v Africkom štáte Gabon spolu s hľadaním Mandrilu. Ako to všetko prebiehalo? 

Ako sme dorazili do Gabonu v Afrike, ubytovali sme sa a hneď sme sa vydali s pomocou sprievodcu po stopách Mandrila. Mandril patrí k najpestrejším druhom opíc vôbec. Nachádza sa v západnej časti Afriky. My sme si vybrali Gabon, kde je jeho rozšírenie najväčšie. Živia sa rôznymi plodinami, semienkami či korienkami.

Po ceste autom savanou sme zbadali v diaľke hustý les. Náš sprievodca usúdil, že práve tu sa môžu nachádzať veľké skupinky. Ako sme však vchádzali do lesa, tak nás započuli a začali utekať. Na obhliadku poslali dvoch svojich prieskumníkov a tak sme sa museli pobrať, ísť ich skúsiť predbehnúť smerom vpred kam mali namierené. Nasadli sme preto do áut. 

Po príchode sme sa museli poriadne pozahaľovať, pretože už aj pri menšom prezradení by sa nám Mandrilov nepodarilo spozorovať. Preto sme využili vojenský stan a poriadne sme sa pod ním ukryli. Čakali sme už vyše troch hodín a chceli sme to zabaliť. No nakoniec sa nám ich podarilo spatriť. Bola to obrovská skupinka asi 500 jedincov. Jeden dospelejší samec ako keby dával pozor a hliadkoval, či nehrozí nebezpečenstvo. Bolo to ozaj úžasné vidieť ich toľkých pokope. Museli sme byť naozaj veľmi potichu. 

Samci majú obrovské zuby, doslova ako nože a keď prichádza k súbojom samcov o hlavné miesto a titul najmocnejšieho Mandrila v skupine, boje sú tak neúprosné a doslova na ostrie noža. Samec ktorý je hlavný vodca skupiny, má právo páriť sa so všetkými samicami. Väčšinou tento vodca ide v skupine až na konci. Jeho život moc dlhú dobu netrvá. Len 3-4 sezóny párenia a potom však zomiera. 

Samice nosia mláďatká na bruchách. 

Gabon má napriek tomu krásnu krajinu a bol som naozaj rád, že som mohol byť súčasťou toho ako vidieť Mandrila v prírode jeho domovského územia. Určite odporúčam túto krajinu navštíviť. Napriek tomu, že krajina je v poľnohospodárstve veľmi zaostalá a prevažnú zásluhu na tom, že Gabon patrí medzi najbohatšie krajiny Afriky má ropa je jeho príroda, savany a dažďové lesy naozaj úchvatné. Stromy tu siahajú až do výšky 30 m!

Takýto bol výlet za Mandrilom do štátu Gabon v Afrike.

Pripomínam stránku na fb kde môžete zanechať like :) ===> https://www.facebook.com/Blog-o-%C5%A1porte-cvi%C4%8Den%C3%AD-cestovan%C3%AD-439716173031090/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty z MS 2018 vo futbale.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Odsúdili vás? Staňte sa rovno primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.

EKONOMIKA

Kaufland skúša happy hour, na Slovensku to bežné nie je

Obchodné reťazce bojujú o zákazníkov rôznymi spôsobmi.


Už ste čítali?