8 Najčastejších chýb pri drepoch!

Autor: Marek Kytka | 24.6.2017 o 11:44 | Karma článku: 2,32 | Prečítané:  192x

Viete správnu techniku drepu? Snažíte sa zlepšiť stehná a nedarí sa Vám? Možno robíte niektoré z chýb uvedených v článku.

Určite si niektorých mladých ľudí v posilňovni všímate. Pokiaľ vy dbáte na techniku, tak sa občas neudržíte a jednoducho poviete danému cvičencovi, že nevykonáva pri danom cviku správne techniku. Mnohí si len myslia, keď vidia videá profíkov, ako hardcorovo cvičia, a preto chcú byť ako ich idoly a čo najskôr dvíhať veľké váhy. Veľa ľudí si myslí, že svaly sa dajú nadobudnúť veľmi rýchlo, avšak opak je pravdou. Dnes si predstavíme 5 základných chýb pri drepoch. Zvolil som práve nohy ako prvé v mojom článku, pretože veľa mladých jednoducho nohy necvičí, lebo je to ťažké. Nohy potom vyzerajú ako špáradla. Iní sa vyhovárajú na lýtka, lenže to je špeciálna svalová skupina ktorú treba veľmi tvrdo a systematicky zaťažovať. Neuvedomujú si však, že nohy všetko budujú. Hlavne to aby ste mohli zdvíhať ťažšie váhy a priblížiť sa tak aspoň trochu svojím idolom.

1. Chyba

Neúplné vykonávanie rozsahu pohybu! (asi najčastejšia chyba, ktorú vidíme vo fitkách)

Veľmi veľa cvičencov si naloží váhu s ktorou neurobia ani 5 poriadnych opakovaní a skôr to vykonávajú len tak do podrepu. Veľmi týmto trpia kolená, na ktoré je vykonávaný veľký tlak.

2. Chyba 

Ak už vyjdeme zo stojana aj s činkou, mali by sme mať vypnutý hrudník a spevnené telo! Mnohí cvičenci sa po vystúpení zo stojana doslovia vyhrbia.

3. Chyba

Lakte smerujú veľmi od tela. Správna technika je aby lakte smerovali popri tele dole!

4. Chyba

Ak aj urobíme opakovanie drepu, do vrchnej pozície ideme s dvíhaním päty jednej aj druhej nohy. Nezabúdajte, že nohy musia byť poriadne fixované na podlahe, aby prenášali záťaž. Kolená nemajú správny uhol!

NESPRÁVNE

SPRÁVNE

5. Chyba 

Ak nadvihujeme váhu činky zo stojana nejdeme s jednou nohou dopredu! S oboma nohami musíme nadvihnúť váhu súčasne.

6. Chyba 

Pri vykonávaní drepu nám nohy smerujú k sebe, tým pádom kolená nám idú od seba!

 7. Chyba

Nesprávne držanie tela! Chrbát pri drepe musí byť absolútne rovný a vykonávanie pohybu musí byť podľa techniky! Žiadne hrbenie!

8. Chyba 

Činku pokladáme na trapézy, nie na krk!

 

Takto má vyzerať správny drep:

Na záver:

Nesnažte sa o čo najťažšie váhy na úkor techniky. So správne prevedenou technikou a držaním tela docielite oveľa viac. Telo musí byť absolútne fixované. Ak sa vraciame pri vykonávaní späť do východzej polohy, tak vo vrchnej pozícii stehná napneme. Pohyb musí byť konzistentný väčšinou do roviny s podlahou, mnohí kulturisti idú však s váhou až za paralelu na väčší zásah (šokovanie) stehien. Nezabúdať nato, že občas sa s činkou netreba veľmi predkláňať. Hlavne nepreceňujte svoje sily. Nezabúdajte so správnou technikou a postupnými krokmi zvyšovaním váhy sa môžete v drepe zlepšiť. Ako sa hovorí nebuďte frajeri, pretože sa môže nedajbože pritrafiť nejaké zranenie a rekonvalescencia je niekedy veľmi náročná.

Dúfam, že Vám tieto rady na drepy pomôžu je to s mŕtvym ťahom a benčpressom základný cvik na budovanie hmoty! 

Pripomínam moja fb stránka:

https://www.facebook.com/Blog-o-%C5%A1porte-cvi%C4%8Den%C3%AD-cestovan%C3%AD-439716173031090/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Haraszti: Vzdávam hold statočným investigatívnym novinárom zo Slovenska

Príhovor Miklósa Harasztiho na slávnostnom odovzdávaní Európskej novinárskej ceny (European Press Prize) v Budapešti 14. marca 2018.

KULTÚRA

OTO, anketa, ktorá zabrúsila do totálneho suterénu

Čo sme mohli vidieť v televízii. Pardon, toto nie je vtipné.

KOMENTÁRE

Ako vyzerá nová trauma Richarda Vašečku

Zvyšuje sa šanca, že budúca vláda do roka neimploduje pre kultúrnu vojnu.


Už ste čítali?